AGU 2019 Friday

AGU 2019

Overview | Monday | Tuesday | Wednesday | Thursday | Friday

 

Friday, 13 December

Oral Sessions

08:00–10:00 Moscone South - 152, Upper Mezz.
MR51A - Earth and Planetary Volatiles from the Inside Out I
Conveners
Tingting Gu (Gemological Institute of America)
Jin Liu (Center for High Pressure Science & Technology Advanced Research)
Catherine A McCammon (University of BayreutH)
Wei Du (CAS)

08:00–08:15 MR51A-01 - The Fate of Carbon After the Giant Impact
Natalia V Solomatova (CNRS, Ecole Normale Supérieure Lyon), Razvan Caracas (CNRS Lyon)

08:15–08:30 MR51A-02 - Core-mantle partitioning of hydrogen (Invited)
Kei Hirose (The University of Tokyo, Tokyo Institute of Technology), Shoh Tagawa (The University of Tokyo), Naoya Sakamoto (Hokkaido University), Yasuo Ohishi (Japan Synchrotron Radiation Research Institute), Hisayoshi Yurimoto (Hokkaido University)

10:20–12:20 Moscone South - 152, Upper Mezz.
V52A - Tracing the Cosmochemistry of the Solar System: Dust to Planets I
Conveners
Katherine R Bermingham (University of Maryland College Park)
Valerie A Finlayson (University of Maryland, College Park)
Fred Moynier (Institut de Physique du Globe de Paris, Université Paris Diderot, CNRS UMR 7154)
Anat Shahar (Carnegie Institution of Washington)

10:35–10:50 V52A-02 - A chemical dichotomy between planetary building blocks and planetary mantles (Invited)
James Badro (Institut de Physique du Globe de Paris), Julien Siebert (Institut de Physique du Globe de Paris)

11:05–11:20 V52A-04 - Using Δ95Mo to Trace Late Carbonaceous and Non-Carbonaceous Contributions to the Earth and Mars
Rebecca A. Fischer (Harvard University), Francis Nimmo (University of California-Santa Cruz), Thorsten Kleine (University of Münster)

11:20–11:35 V52A-05 - Variations in Moderately Volatile Elements in Planetary Bodies from Impact Vaporization
Megan S Duncan (Virginia Polytechnic Institute and State University, University of California Davis), Erik Davies (University of California Davis), Seth Root (Sandia National Laboratory), Dylan Spaulding (University of California Davis), Sarah T Stewart (University of California Davis), Stein B Jacobsen (Harvard University)

13:40–15:40 Moscone South - 211-212, L2
P53B - Ice and Ocean Worlds: Geology, Oceanography, Chemistry, Habitability II
Convenors
Catherine C Walker (Woods Hole Oceanographic Institution, NASA Goddard Space Flight Center)
Steve Vance (Jet Propulsion Laboratory)
Saikiran Tharimena (NASA Jet Propulsion Laboratory)
Angela G Marusiak (University of Maryland College Park)

15:25–15:40 P53B-08 - What does Europa Smell Like?
Christopher R Glein (Southwest Research Institute), Melissa A McGrath (NASA Marshall Space Flight Center), William B McKinnon (Washington Univ), Mohit Melwani Daswani (JPL/NASA/Caltech), Kelly E Miller (Southwest Research Institute), Christine Ray (University of Texas at San Antonio), Steve Vance (Jet Propulsion Laboratory), Jack H Waite (Southwest Research Institute)

13:40–15:40 Moscone South - 153, Upper Mezz.
V53A - Subducting Slabs, Subduction Zone Fluids, andTheir Role in Earth Evolution I
Conveners
Ronit Kessel (Hebrew University of Jerusalem)
Elizabeth Cottrell (Smithsonian, NMNH)
Megan Holycross (Smithsonian, NMNH)
Craig E Manning (Univ California Los Angeles)

13:55–14:10 V53A-02 - Eclogite, Diamond, and Volatile Cycling in Palaeo-Subduction Zones
Sonja Aulbach (Goethe University Frankfurt), Sami Mikhail (The University of St. Andrews)

14:40–14:55 V53A-05 - Decarbonation of the subducting slab:observational constraints from the Cycladic Blueschist Unit, Greece
Emily M Stewart (Yale University), Jay James Ague (Yale Univ)

13:40–15:40 Moscone South - 152, Upper Mezz.
V53C - Volatile Elements in Magmatic and Planetary Processes: Budgets, Fluxes, and Behavior I
Conveners
Chelsea M Allison (Cornell University)
Karalee K Brugman (Arizona State University)
Jonathan Tucker (Carnegie Institution for Science Washington)
Kayla Iacovino (Jacobs Technology, NASA Johnson Space Center)

14:40–14:55 V53C-05 - Along-arc variations in volatile cycling across the Aleutian Arc (Invited)
Taryn Michelle Lopez (University of Alaska Fairbanks), Tobias P Fischer (University of New Mexico), Terry A Plank (Lamont Doherty Earth Obs.), Alberto Malinverno (Lamont -Doherty Earth Observatory of Columbia University), Andrea Luca Rizzo (Organization Not Listed), Daniel J. Rasmussen (Lamont -Doherty Earth Observatory), Elizabeth Cottrell (Smithsonian, NMNH), Cynthia A Werner (USGS Alaska Science Center), Christoph Kern (USGS), Tehnuka Ilanko (University of New Mexico Main Campus), Lindsay Buff (Columbia University), Janine Andrys (Smithsonian), Katherine A Kelley (University of Rhode Island)

16:00–18:00 Moscone West - 3009, L3
EP54B - Earth 4D: A Deep Dive into the Habitability of the Blue Planet I
Convenors: John F Mustard (Brown University), Magdalena R Osburn (Northwestern University), Haley M Sapers (University of Western Ontario)

16:15–16:30 EP54B-02 - A Global Perspective on Habitability in Fracture Fluids in Precambrian Shield Environments Anchored on4He, 40Ar, and H2 Production
Oliver Warr (University of Toronto), Thomas Giunta (University of Toronto), Chris J Ballentine (University of Oxford), Barbara Sherwood Lollar (University of Toronto)

16:45–17:00 EP54B-04 - The Contribution of Water Radiolysis to Marine Sedimentary Life
Justine Sauvage (University of Rhode Island - GSO), Ashton F Flinders (University of Rhode Island), Arthur J Spivack (University of Rhode Island - GSO), Robert A. Pockalny (University of Rhode Island, Graduate School of Oceanography), Ann Dunlea (WHOI), Chloe H Anderson (Boston University), David C Smith (Univ Rhode Island), Richard Murray (Woods Hole Oceanographic Institution), Steven D'Hondt (University of Rhode Island)

17:00–17:15 EP54B-05 - Genomic diversity and microbial activities fueled by deep fluids (Invited)
Victoria J Orphan (California Institute of Technology), Daan R Speth (California Institute of Technology), Antoine Crémière (California Institute of Technology), John S Magyar (California Institute of Technology), Kyle Metcalfe (California Institute of Technology), Fabai Wu (California Institute of Technology), Yongzhao Guo (California Institute of Technology), Samuel Webb (SLAC National Accelerator Laboratory), Haley M Sapers (California Institute of Technology), David W Caress (Monterey Bay Aquarium Research Institute), Robert A Zierenberg (Univ California)

17:15–17:30 EP54B-06 - Global patterns of subsurface microbial diversity through deep time and space
Karyn L Rogers (Rensselaer Polytechnic Institute), Frederick S Colwell (Oregon State University), Emil Ruff (Marine Biological Laboratory), Jerome Patrice Payet (Oregon State University), Panagiotis Adam (University of Duisburg-Essen), Till Bornemann (University of Duisburg-Essen), Brandon R Briggs (University of Alaska Anchorage), Ahmed Eleish (Rensselaer Polytechnic Institute), Eric Gaidos (University of Hawaii at Manoa), Adrienne Hoarfrost (University of North Carolina at Chapel Hill), Fang Huang (Rensselaer Polytechnic Institute), Brandi Kiel Reese (University of Southern California), Joshua Ladau (University of California San Francisco), Rosa Leon-Zayas (Willamette University), Karen G Lloyd (University of Tennessee), Ken Locey (Dine College), Cara Magnabosco (Simons Foundation), Mark A Parsons (Rensselaer Polytechnic Institute), Alexander Probst (University of Duisburg-Essen), Cody Sheik (University of Minnesota Duluth), Barbara Sherwood Lollar (University of Toronto), Mitchell L Sogin (Marine Biological Laboratory)

16:00–18:00 Moscone South - 152, Upper Mezz.
V54A - Application of Metal Stable Isotopes in Geochemistry and Cosmochemistry: From Theory to Observation I
Conveners
Yan Hu (University of Washington)
Richard M Gaschnig (University of Massachusetts Lowell)
Ramananda Chakrabarti Indian Institute of Science)
Shichun Huang (University of Nevada Las Vegas)

16:00-16:15 V54A-01 - Iron Isotopes Trace Primordial Magma Ocean Cumulates in the Earth’s Deep Mantle (Invited)
Helen M. Williams (University of Cambridge), Simon Matthews (University of Cambridge), Hanika Rizo (Carnegie Institution for Science Washington), Oliver Shorttle (University of Cambridge)

16:00–18:00 Moscone South - 153, Upper Mezz.
V54B - Izu-Bonin-Mariana Arc System: Synthesis and Remaining Questions I
Conveners
Susan DeBari (Western Washington University)
Julie Prytulak (Imperial College London)
Charles Geoffrey Wheat (NURP/ Univ Alaska)
Shuichi Kodaira (Yokohama National University)

17:00–17:15 V54B-05 - Enrichment in H2O and elevated Fe oxidation states are linked to material recycling in Izu-Bonin-Marianas lavas (Invited)Maryjo N Brounce (University of California Riverside), Katherine A Kelley (University of Rhode Island), Elizabeth Cottrell (Smithsonian, NMNH), Mark K Reagan (University of Iowa)

Posters

08:00–12:20 Moscone South - Poster Hall
B51F - Geovirology: Viruses in Earth’s Biomes and Their Impacts on Microbial Ecology and Biogeochemistry II Posters
Convenors
Joanne B Emerson (University of California Davis), Ella Sieradzki (University of California, Berkeley)

B51F-2310 - New Techniques for Low Biomass Sediments Reveal Insights into the Deep, Subseafloor Virosphere Donald Pan (JAMSTEC Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology), Shunichi Ishii (JAMSTEC Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology), Shino Suzuki (Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology), Hiro Imachi (JAMSTEC Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology), Yuki Morono (JAMSTEC Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology), Ken Takai (JAMSTEC Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology), Fumio Inagaki (JAMSTEC Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology)

08:00–12:20 Moscone South - Poster Hall
EP51D - Earth 4-D: A Deep Dive into the Habitability of the Blue Planet II Posters
Convenors
John F Mustard (Brown University)
Magdalena R Osburn (Northwestern University)
Haley M Sapers (University of Western Ontario)

EP51D-2109 - Banded together, an integrated look at water-microbe-rock interactions in an archean banded iron formation
Cody Sheik (University of Minnesota Duluth), Daniel R Bond (University of Minnesota), William S Dowd (Lehigh University), Jeff Gralnick (University of Minnesota), Peter Kyungchul Kang (University of Minnesota Twin Cities), Jill McDermott (Lehigh University), Dean Peterson (University of Minnesota Duluth), Cara M Santelli (University of Minnesota Twin Cities), Brandy M Toner (Univ of MN /Soil Water&Climate)

08:00–12:20 Moscone South - Poster Hall
MR51D - Earth and Planetary Volatiles from the Inside Out II Posters
Conveners
Tingting Gu (Gemological Institute of America)
Jin Liu (Center for High Pressure Science & Technology Advanced Research)
Catherine A McCammon (University of BayreutH)
Wei Du (CAS)

MR51D-0072 - Deciphering deep volatile cycles in early Earth
Catherine A McCammon (University of Bayreuth), Serena Dominijanni (Bayerisches Geoinstitut, Universitaet Bayreuth), Nobuyoshi Miyajima (Bayerisches Geoinstitut), Daniel J Frost (University of Bayreuth), Leonid S Dubrovinsky (University of Bayreuth)

MR51D-0087 - The redox boundaries and volatiles cycle of Earth’s interior through space and time
Vincenzo Stagno (Sapienza University of Rome), Yingwei Fei (Carnegie Institution for Science Washington)

MR51D-0089 - Volatiles from Earth’s surface to lower mantle traced by type IaB diamonds
Tingting Gu (Gemological Institute of America), John W Valley (Univ Wisconsin Madison), Kouki Kitajima (University of Wisconsin), Michael J Spicuzza (University Of Wisconsin Geoscience), John Fournelle (University of Wisconsin), Hiroaki Ohfuji (Ehime University), Zhenting Jiang (Yale University), Wang Wuyi (Gemological Institute of America)

08:00–12:20 Moscone South - Poster Hall
P51G - Numerical Modeling and Data Analytics: From Earth-Like to Venus-Like Extrasolar Planets II Posters
Convenors
Lena Noack (Freie Universität Berlin)
Michael Way (NASA Goddard Institute for Space Studies)
Martha S Gilmore (Wesleyan University) David A Yuen (Univ of Minnesota)

P51G-3438 - Exoplanets Define an Inverse Problem in Materials Science
Alexandra Navrotsky (Arizona State University)

08:00–12:20 Moscone South - Poster Hall
V51D - Subducting Slabs, Subduction Zone Fluids, and Their Role in Earth Evolution II Posters
Conveners
Ronit Kessel (Hebrew University of Jerusalem)
Megan Holycross (Smithsonian, NMNH)
Craig E Manning (Univ California Los Angeles)
Elizabeth Cottrell (Smithsonian, NMNH)

V51D-0188 - Decreasing temperature and increasing XCO2 boost silica dissolution in the system MgO-SiO2-H2O-CO2
Daniel Fineman (University of California Los Angeles), Craig E Manning (Univ California Los Angeles)

V51D-0189 - Dissolution Susceptibility of Amorphous Carbon versus Crystalline Graphite in High-Pressure Aqueous Fluids
Simone Tumiati (Università di Milano)

V51D-0191 - Helium and carbon isotopes in southern Costa Rica and western Panama
Peter H Barry (Woods Hole Oceanographic Institution), Bina S Patel (Univ California San Diego), Maarten J de Moor (Observatorio Vulcanológico y Sismológico de Costa Rica), Mayuko Nakagawa (Earth-Life Science Institute), Donato Giovannelli (University of Naples Federico II), Carlos J Ramirez (Servicio Geológico Ambiental (SEGEOAM) - Costa Rica), Matthew O Schrenk (Michigan State University), Esteban Gazel (Cornell University), Alan M Seltzer (Scripps Institution of Oceanography), Saemundur A Halldorsson (University of Iceland), Justin T Kulongoski (Univ California San Diego), Stephen J. Turner (Washington University in St. Louis), Chris J Ballentine (University of Oxford), Tobias P Fischer (University of New Mexico), David R Hilton (Univ California San Diego), Cristian Virrueta (Univ California San Diego), Keith Blackmon (Univ California San Diego), Karen G Lloyd (University of Tennessee)

08:00–12:20 Moscone South - Poster Hall
V51I - Volatile Elements in Magmatic and Planetary Processes: Budgets, Fluxes, and Behavior II Posters
Conveners
Chelsea M Allison (Cornell University)
Karalee K Brugman (Arizona State University)
Jonathan Tucker (Carnegie Institution for Science)
Kayla Iacovino (Jacobs Technology, NASA Johnson Space Center)

V51I-0156 - The evidence for recycling of seawater-altered crust in the first billion years of Earth history
Alexander V Sobolev (ISTerre Institute of Earth Sciences), Evgeny Asafov (Vernadsky Institute of Geochemistry and Analytical Chemistry RAS), Andrey Gurenko (Centre de Recherches Pétrographiques et Géochimiques (CRPG)), Nicholas T Arndt (Université Grenoble Alpes), Valentina G. Batanova (University Grenoble Alpes, ISTerre, Unversite J Fourier), Maxim Portnyagin (GEOMAR Helmholtz Centre for Ocean Research Kiel), Dieter Garbe-Schönberg (Institute of Geosciences), Allan Wilson (University of the Witwatersrand), Gary R Byerly (Louisana State Univ)

V51I-0163 - Water Content of MORBs and the Oceanic Upper Mantle
Katherine A Kelley (University of Rhode Island), Elizabeth Cottrell (Smithsonian, NMNH), Marion Le Voyer (National Museum of Natural History, Smithsonian Institution)

V51I-0166 - Connecting the deep Earth volatile cycles
Jonathan Tucker (Carnegie Institution for Science Washington), Sujoy Mukhopadhyay (University of California Davis), Charles H Langmuir (Harvard University)

V51I-0171 - Carbon Isotopes as a Tracer of Recycling at Subduction Zones
Terry A Plank (Columbia University, Lamont-Doherty Earth Observatory), Alberto Malinverno (Lamont -Doherty Earth Observatory of Columbia University), Craig E Manning (Univ California Los Angeles)

V51I-0172 - Carbon solubility in the subducting slab and mantle wedge
Shi Joyce Sim (Carnegie Institution for Science Washington), Erik Hauri (Carnegie Institution for Science), Marc W Spiegelman (Columbia University), Cian R Wilson (Lamont -Doherty Earth Observatory)

V51I-0173 - Melt Inclusion Constraints on Mantle Carbon Heterogeneity at the Global and Regional Scales
Simon Matthews (Johns Hopkins University), Oliver Shorttle (University of Cambridge), John Maclennan (University of Cambridge), John F Rudge (University of Cambridge)

13:40–18:00 Moscone South - Poster Hall
B53L - Microbial Metabolisms and Biogeochemical Processes in Earth’s Subsurface II Posters
Convenors
James Andrew Bradley (University of Southern California)
Cara Magnabosco (Simons Foundation)
Nagissa Mahmoudi (McGill University)

Exploration of the microbial diversity and metabolic potential of ultra-deep trench sedimentary and water column environments in the Tonga Trench
Rosa Leon-Zayas (Willamette University), Marcia Smith (Willamette University), Katie Luis (Willamette University), Joshua Sakai (Willamette University), Doug Bartlett (University of California, San Diego), Jennifer Biddle (Univ of Delaware)

B53L-2565 - Global Patterns of Net Respiration in Subseafloor Sediment
Victoria Madison Fulfer (University of Rhode Island), Robert A. Pockalny (University of Rhode Island, Graduate School of Oceanography), Steven D'Hondt (University of Rhode Island)

B53L-2568 - Investigating subsurface microbial metabolisms using high-pressure microfluidic tools
Anais Cario (CNRS), Carole Lecoutre (CNRS), Olivier Nguyen (CNRS), Yves Garrabos (CNRS), Samuel Marre (CNRS)

Microbial Sediment Community Changes from the Last Glacial Maximum to Modern beneath the Ross Sea
Jeanine L Ash (Rice University), Andrew Franca (University of Delaware), Jennifer Biddle (Univ of Delaware), Donato Giovannelli (University of Naples "Federico II"), Shiv Mohan Singh (National Centre for Antarctic and Ocean Research), Gema Martinez-Mendez (MARUM), Juliane Müller (Alfred Wegener Institute, Helmholtz Center for Polar and Marine Research (AWI)), Gesine Mollenhauer (Alfred Wegener Institute Helmholtz-Center for Polar and Marine Research Bremerhaven), Jens Hefter (Alfred Wegener Institute Helmholtz-Center for Polar and Marine Research Bremerhaven)

13:40–18:00 Moscone South - Poster Hall
B53O - Mapping Biodiversity Through Space and Time: Integrating Sedimentary DNA, Metagenomics, Phylogenetics, and Ecological Approaches to Resolve Biodiversity Gaps II Posters
Convenors
Sarah E Crump (University of Colorado at Boulder)
Emily Jane McTavish (University of California Merced)
Trisha Spanbauer (University of Toledo, University of Texas at Austin)
Kyle Copas (GBIF Secretariat)

Diversity of functional genes in deeply branching uncultured microbes
Andrew D Steen (University of Tennessee), Chad Burdyshaw (University of Tennessee - Knoxville), Shane E Sawyer (University of Tennessee - Knoxville), Taylor M. Royalty (University of Tennessee), Karen G Lloyd (University of Tennessee), R. Glenn Brook (University of Tennessee - Knoxville)

Back to top